Trening Cardio

TRENING CARDIO

 
 
Wykorzystujemy go jako rozgrzewkę, wyciszenie po treningu, do redukcji tkanki tłuszczowej, polepszenia wytrzymałości, a także w celu poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Trening cardio, bo o nim mowa , daje bardzo wiele możliwości i wykorzystuje szerokie instrumentarium metod oraz urządzeń, które warto stosować w pracy z klientem.
          Zacznijmy od fachowej definicji - Trening cardio opiera się na wysiłku dynamicznym, który wykonywany jest przy układzie izotonicznym skurczów mięśni, czyli takich podczas których zmienia długość mięśni, a napięcie nie ulega zmianie. Podstawą zabezpieczenia energetycznego mięśni podczas takiego wysiłku są procesy wykorzystujące tlen -.Efektem treningu aerobowego jest poprawa wydolności układu krążenia, jak również poprawa adaptacji mięśni do długiego wysiłku cardio określamy na podstawie "szczytowego pobierania tlenu" (VO2max), czyli największego pobierania tlenu do całkowitego zmęczenia. Mniejsze wysiłki określa się jako procent VO2max . Dawniej trening cardio oznaczał jedynie przyspieszenie pracy serca do takiego stopnia, aby spalać tkankę tłuszczową.Obecnie dzięki postępowi nauki wiemy, że można zrobić dużo więcej. Celem tego treningu nadal jest przyspieszenie pracy sera, ale w rzeczywistości zakładamy zakłócenie pracy układu mięśniowego, nerwowego i sercowo-krążeniowego, aby doprowadzić do długofalowego spalania tkanki tłuszczowej.  -Trening cardio to nie tylko dobra metoda na redukcję tkanki tłuszczowej, ale również doskonały sposób na powrót do sprawności fizycznej.Pozwala kształtować wydolność fizyczną, wzmocnić aparat krążeniowo-oddechowy, a także poprawić metabolizm. Jako naturalna forma ruchu (marsz, bieg, jazda na rowerze itp.) jest najczęściej wybieranym rodzajem aktywności fizycznej w klubach fitness. To doskonała metoda na odreagowanie stresu, poprawę samopoczucia, a tym samym przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym.cardio, trening wytrzymalościowy, chudnij w millenium
 
TRENING DLA ZDROWIA
 
- Wiadomo że im więcej wysiłku fizycznego, tym lepsze efekty dla kondycji fizycznej i zdrowia .Jaka jest jednak minimalna ilość wysiłku fizycznego przynosząca korzyść? Liczne badania dowodzą, że aby zmniejszyć ryzyko chorób serca należy wykonywać tyle ćwiczeń o średniej intensywności, aby zużyć 1000 kcal/tydzień. 1000kcal/tydzień można również osiągnąć dzięki intensywnej aktywności fizycznej 20min/dzień 3 razy w tygodniu, czyli 75 mi/tydzień. najczęściej podczas wysiłku fizycznego wykonuje się kombinację ćwiczeń o małej, średniej i dużej intensywności. Na podstawie kilku badań wiadomo, że juz zużycie 500kcal/tydzień przed osoby w wieku średnim może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Nie wiadomo jednak, czy identyczny efekt mogą osiągnąć osoby młode i z lepszą wydolnością fizyczną. Jest to przedmiotem dalszych badań. Naukowcy zastanawiają  się też jak komponować trening, aby poprawić wydolność fizyczną i jednocześnie zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych?  -najczęściej w skład pojedynczej jednostki treningowej wchodzą ćwiczenia o różnej intensywności  -od najlżejszych do tych o bardzo dużej intensywności. A może wystarczy ćwiczyć krótko, ale bardzo intensywnie? Niestety większość badań nie uwzględnia osobno intensywnego treningu. Nie wiadomo czy dobry efekt nie wynika jedynie z większej liczby kalorii zużytych w tym samym czasie. Na szczęście w ostatnich latach ukazało się kilka badań potwierdzających większą skuteczność intensywnego treningu w stosunku do tego ze średnim obciążeniem w zmniejszaniu ryzyka chorób serca. Dzięki intensywnemu treningowi można zwiększyć maksymalny pułap tlenowy (VO2max) bardziej niż podczas ćwiczeń o średnim nasileniu przy takiej samej liczbie ćwiczeń. Należało by rozważyć również w jaki sposób skomponować odpowiedni dla klienta trening w czasie. Jak rozłożyć ćwiczenia w pojedynczym treningu i jak ułożyć treningi w tygodniu? -
 
Obecne rekomendacje Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej radzą, aby ćwiczenia o średnim nasileniu wykonywać w seriach trwających co najmniej 10 min, tak aby osiągnąć 30min/dzień. Jednak dane dotyczące wpływu długości pojedynczej serii na czynniki ryzyka chorób układu krążenia są skąpe i niepełne. W jednym badaniu oceniającym mężczyzn ćwiczących w krótkich (mniej więcej 15 min) i długich seriach wykazano , że na czynniki ryzyka chorób przewlekłych większy wpływ ma liczba spalonych kalorii, a nie długość serii ćwiczeń. W tym samym badaniu, wykazano że osoby prowadzące dotąd siedzący tryb życia mogą ćwiczyć w seriach krótszych niż 10 min, aby osiągnąć korzyści dla zdrowia. Kolejnym modelem prowadzenia treningu są tzw. Weekendowi wojownicy, którzy większość aktywności fizycznej kumulują w trakcie weekendu. Na podstawie nielicznych badań wydaje się, że ten rodzaj aktywności fizycznej może przynosić identyczne efekty, jak aktywność rozłożona w całym tygodniu, ale tylko u osób bez czynników ryzyka chorób układu krążenia. Dość dobrze udokumentowana w literaturze medycznej forma treningu jest trening interwałowy, w którym ćwiczenia o większej intensywności przeplatają sie w krótkich seriach z tymi o mniejszej intensywności. Często wykorzystywany przez sportowców krótkotrwały trening (mniej więcej 3 miesięcy) przynosi podobne lub lepsze wyniki dla wydolności fizycznej i ryzyka chorób przewlekłych niż trening o jednolitej intensywności.
 
PRZED TRENINGIEM DO LEKARZA?
 
Czy warto przed rozpoczęciem aktywności fizycznej w formie treningu cardio skonsultować się z lekarzem? Łukasz Wysocki, instruktor Les Mills, trener personalny w warszawskim klubie Holmes Place, jest zdania, że w każdym przypadku warto prosić lekarza o konsultację. -Trening to element  składowy dbania o zdrowie. Najlepszą osoba predysponowaną do tego, by ocenić nasz stan zdrowia, jest oczywiście lekarz. Jego wskazówki ukierunkują trenera i pomogą zaproponować klientowi odpowiedni program treningowy oraz maksymalnie zminimalizują ryzyko kontuzji, powikłań itp. -wyjaśnia Wysocki. -Jeżeli nie cierpimy na żadne choroby przewlekłe, nie skończyliśmy 40. roku życia nie jest to konieczne . -Konsultacji lekarskiej wymagają klienci przyjmujący na stałe leki, chorujący na choroby przewlekłe, zdrowe kobiety po 45 r.ż i zdrowi mężczyźni po 40 r.ż. Lekarz powinien przeprowadzić wywiad chorobowy, badanie fizykalne i w razie potrzeby skierować na badania dodatkowe, aby na tej podstawie określić zakres tętna, w który potem trener może pracować z klientem. Po odpowiednim przygotowaniu właściwie nie ma przeciwwskazań do prowadzenia treningu cardio. Jedynymi przeciwwskazaniami są zaostrzone i bardzo zaawansowane choroby przewlekłe.
 
Millenium Centrum Sportu 41-253 Czeladź ul. Rzemieślnicza 14
tel: +48 508 773 419 email: milleniumcentrum@gmail.com
stat4u